Studia we Włoszech

Włochy to piękny kraj położony w południowo-zachodniej Europie, na Półwyspie Apenińskim. Kraj składa się z Włoch kontynentalnych i okolicznych wysp. Kraj rozciąga się na południe prawie do wybrzeży Afryki Północnej.

Włochy mają wszystkim coś do zaoferowania. Posiadają wspaniałe stare miasta, śródziemnomorskie i zapierające dech w piersiach naturalne widoki. Znane są z fantastycznego jedzenia i wina, a także z tego, że są to ludzie z pasją. Jednocześnie jest jednym z 8 najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie, goszcząc wiele z największych firm i ośrodków badawczych na świecie. Włochy mają bogatą tradycję kulturową i historię, jak również wiele miejsc Światowego Dziedzictwa, które możesz chcieć odwiedzić podczas swojego pobytu.

Koszty studiowania i życia we Włoszech

Czesne w instytucjach włoskich jest zróżnicowane, ale na ogół niższe niż w innych częściach Europy czy Ameryki Północnej. To sprawia, że włoskie uniwersytety są kuszącą propozycją dla zagranicznych studentów. Studenci zagraniczni we Włoszech mają szansę otrzymać wysokiej jakości studia wyższe po przystępnej cenie.

Koszt nauczania będzie różny w każdej instytucji. Należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami, jeśli zdecydujesz się uczęszczać na prywatną uczelnię. Kurs licencjacki będzie kosztował średnio od â900 do â4,000 rocznie w instytucji publicznej. Opłaty w instytucji prywatnej zwykle kosztują średnio od â6000 do â20000 rocznie. Jeśli jesteś z UE lub EOG, prawdopodobnie nie płacisz więcej niż obywatele włoscy. Inni studenci międzynarodowi powinni spodziewać się wyższych kosztów kursu.

Istnieją opcje, które pomogą Ci sfinansować studia. Wszyscy studenci (włoscy i międzynarodowi) mogą ubiegać się o pomoc finansową. Fundusze zostaną rozdzielone w zależności od Twojej sytuacji finansowej i osiągnięć naukowych. Jeśli otrzymasz wsparcie, może ono pomóc w pokryciu kosztów czesnego, opłat za zakwaterowanie i innych kosztów utrzymania. Skontaktuj się z wybraną przez siebie instytucją, aby dowiedzieć się, jakie wsparcie finansowe może Ci zaoferować.

We Włoszech instytucje zazwyczaj nie posiadają sal mieszkalnych. Oferują one jednak usługi, które pomogą Ci znaleźć miejsce do zamieszkania. Może to być zakwaterowanie na uczelni wyższej lub pomoc w znalezieniu odpowiedniego prywatnego mieszkania. Prywatne wynajęcie mieszkania we Włoszech jest droższą opcją, więc upewnij się, że masz na to budżet!

Otrzymanie pracy w niepełnym wymiarze godzin to świetny sposób na sfinansowanie studiów we Włoszech. Jako student z UE jesteś w stanie pracować bez dodatkowego pozwolenia. Jako student spoza UE, twoja wiza będzie dyktować, czy masz prawo do płatnej pracy podczas studiów. Jeśli masz pozwolenie na pracę, to prawdopodobnie będzie to tylko do 20 godzin tygodniowo. Oznacza to, że nie powinieneś polegać na tym przy finansowaniu swoich studiów. Jeśli chcesz dostać pracę, pomocne może być posiadanie znajomości języka włoskiego.

Wizy

W zależności od Twojej narodowości, możesz potrzebować wizy na studia we Włoszech. Jeśli pochodzisz z kraju UE lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), nie będziesz potrzebować wizy. Jeśli pochodzisz z innego kraju, będziesz potrzebować wizy. Wszyscy studenci będą musieli przedstawić szczegóły dotyczące zakwaterowania, dowód stabilności finansowej oraz kompleksową polisę ubezpieczeniową.

Aby uzyskać więcej informacji na temat procesu wizowego, wymaganych dokumentów, kosztów ubiegania się o wizę oraz miejsca składania wniosków, prosimy odwiedzić stronę internetową MAECI i podać odpowiednie informacje. Na tej stronie internetowej znajdą Państwo informacje, które są specyficzne dla Państwa sytuacji.

Jeśli jesteś studentem spoza UE lub EFTA, będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt po uzyskaniu wizy. Należy to zrobić w ciągu 8 dni od przybycia do kraju. Możesz się o to starać na poczcie w nowym mieście zamieszkania. Jeśli potrzebujesz porady lub informacji na temat tego procesu, Twoja instytucja będzie w stanie Ci pomóc.

Studenci pochodzący z krajów UE lub EFTA nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pobyt. Jeśli jednak planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, musisz zarejestrować się w Anagrafe (biurze meldunkowym) w swoim mieście zamieszkania.Możesz zarejestrować się jako rezydent tymczasowy, jeśli nie zamierzasz przenieść swojego stałego pobytu do Włoch. Jeśli wybierzesz tę opcję, musi ona być odnawiana co roku. Możesz również przenieść swoje stałe miejsce zamieszkania do Włoch.

Studenci z UE, którzy planują studiować we Włoszech dłużej niż 3 miesiące, muszą zarejestrować się we włoskiej Krajowej Służbie Zdrowia (SSN), aby uzyskać pełne ubezpieczenie zdrowotne. Można to zrobić w lokalnych urzędach zdrowia (ASL). Nie musisz uiszczać żadnych opłat, a otrzymasz kartę ubezpieczenia zdrowotnego (Tessera Sanitaria). Karta ta umożliwia dostęp do tych samych usług zdrowotnych, co obywatele włoscy.

Studenci spoza UE muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne, aby móc ubiegać się o pozwolenie na pobyt. Istnieją trzy różne opcje dla studentów zagranicznych.

Język

Językiem narodowym Włoch jest włoski, więc jest to wielka szansa na naukę innego języka. Posiadanie wielu języków jest fantastyczną umiejętnością i świetnie wygląda w Twoim CV!

Jeśli Twój kurs jest prowadzony w języku włoskim, musisz udowodnić swoją biegłość językową. Jeśli nie możesz przedstawić takiego dowodu lub potrzebujesz poprawić swoje umiejętności, wiele instytucji oferuje kursy językowe.

Oprócz kursów prowadzonych w języku włoskim, coraz więcej zajęć prowadzonych jest w języku angielskim. Będziesz musiał udowodnić, że twoja znajomość języka angielskiego odpowiada wymaganemu standardowi dla danego kursu. Jeśli nie spełniasz tych standardów, większość instytucji oferuje kursy, które pozwolą Ci poprawić swoje umiejętności językowe.

Jeśli zdecydujesz się na studia w języku angielskim, nadal zachęcamy do jak najlepszego wykorzystania możliwości, jakie daje pobyt w nowym kraju. Powinieneś zanurzyć się w kulturze i tradycji. Postaraj się jak najlepiej przyswoić język włoski i nawiązać kontakt z mieszkańcami, aby pomóc im się doskonalić. To sprawi, że Twój czas będzie przyjemniejszy i będzie miał potencjał, aby uczynić Cię bardziej zatrudnionym!

Miasta

Rzym

Stolica Włoch, Rzym, jest domem dla około 4,3 miliona mieszkańców. To czyni go czwartym pod względem liczby mieszkańców miastem w UE. Historia Romeâs liczy sobie ponad 28 wieków i jest jednym z najstarszych stale okupowanych miejsc w Europie. Historyczne centrum miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z takimi miejscami jak Koloseum i Watykan. Ze względu na swoją bogatą kulturę i historię, Rzym jest idealny dla studentów zagranicznych i ma coś do zaoferowania każdemu.

Rzym jest międzynarodowym centrum szkolnictwa wyższego, posiadającym wiele uniwersytetów, szkół wyższych i akademii w różnych dziedzinach. Na przykład, La Sapienza jest jednym z największych na świecie i ma ponad 140.000 studentów. Również w Rzymie znajduje się Istituto Europeo di Design, Scuola Lorenzo deâ Medici i Rome Business School.

Mediolan

Mediolan ma nieco ponad 1,3 miliona mieszkańców, co czyni go drugim po Rzymie najbardziej zaludnionym miastem we Włoszech. Posiada atuty w wielu dziedzinach, w tym w finansach, wzornictwie i modzie. Mediolan jest znany jako światowa stolica mody i designu i jest gospodarzem Tygodnia Mody w Mediolanie. Wiele galerii i muzeów sztuki jest odwiedzanych przez miliony ludzi każdego roku i są domem dla niektórych z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie, w tym dzieł Leonarda da Vinci.

W Mediolanie istnieje 14 instytucji szkolnictwa wyższego, które oferują kursy w wielu różnych dziedzinach. Na przykład, Uniwersytet Bocconi został założony w 1902 roku i jest uznaną na całym świecie szkołą biznesu. W mieście znajdują się również takie instytucje, jak Nowa Akademia Sztuk Pięknych i Europejski Instytut Designu.

Florencja

Florencja jest stolicą regionu Toskanii we Włoszech. Historyczne centrum miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1982 roku, a Forbes uznało je za jedno z najpiękniejszych na świecie. Miasto jest uważane za miejsce narodzin renesansu i ma ciekawą i burzliwą historię polityczną, w tym okresy rządów rodziny Medyceuszy. Florencja posiada liczne muzea i galerie sztuki, i jest domem dla mnóstwa zapierającej dech w piersiach architektury.

W mieście znajduje się Uniwersytet we Florencji, a także Florencki Uniwersytet Sztuki i Polimoda International Institute Fashion Design and Marketing.Ze względu na różnorodność typów instytucji, Florencja na pewno będzie miała coś dla każdego!