Studia we Francji

Więc, czy studiujesz we Francji dla siebie? Cóż, jeśli chcesz uczęszczać do wysokiej jakości instytucji za przystępną cenę, biegle władać pięknym i używanym na całym świecie językiem francuskim i ogólnie zapoznać się ze znaną w kraju sztuką życia, to odpowiedź może być oui.

Co więcej, czesne na wiodących uniwersytetach we Francji należy do najniższych na świecie, a średnia roczna opłata za studia wynosi poniżej 1000 USD dla studentów krajowych i zagranicznych.

Oprócz 35 francuskich uniwersytetów, które znalazły się w QS World University Rankings, Francja jest również znana z silnego kontyngentu wyspecjalizowanych szkół biznesu. Nie znajdują się one w ogólnych rankingach ze względu na ich ukierunkowanie na poszczególne tematy, ale mimo to cieszą się szeroką międzynarodową renomą. Godnymi uwagi przykładami są ESCP Europe, ESSEC Business School, HEC Paris i INSEAD.

Silna akademicka i artystyczna tradycja Francji kontynuowana jest we współczesności, czemu sprzyja fakt, że niewiele jest krajów, które inwestują tak wiele w badania i edukację. Odzwierciedlają to światowe rankingi uniwersytetów. W sumie 35 francuskich uniwersytetów zostało uwzględnionych w QS World University Rankings® 2019, z czego 11 znajduje się w światowej czołówce 300. Dwie wiodące uczelnie w kraju, Université PSL i Ecole Polytechnique, zajmują odpowiednio 50. i 65. miejsce w światowej czołówce, umacniając swoją reputację jako dwie wiodące instytucje w Europie i na świecie.

Paryż

Bez wątpienia masz już swój własny zestaw pomysłów dotyczących Paryża, który może być wynikiem wizyty w tak zwanym Mieście Światła. Około 45 milionów turystów zjechało do miasta w 2015 roku, wciągniętych przez takie atrakcje jak Łuk Triumfalny i Notre Dame oraz znane na całym świecie galerie jak Luwr i Musée d’Orsay, lub po prostu po to, by poznać słynną kulturę kawiarnianą miasta.

Jak każde inne wielkie miasto, jedynym sposobem na prawdziwe poznanie Paryża jest życie tam i mieszanie się z ludźmi, którzy sprawiają, że miasto jest tym, czym jest. Jeśli życie studenckie w Paryżu przemawia do Ciebie, nie brakuje wspaniałych uniwersytetów do wyboru, w tym 17 instytucji publicznych (o różnych specjalizacjach) i kilka prestiżowych grandes écoles. W rezultacie, miasto posiada dużą i zróżnicowaną społeczność studencką, która w dużym stopniu gwarantuje nieprzerwane ożywienie swojej długoletniej kultury intelektualnej i twórczej.

Lyon

Malownicze, średniowieczne miasto (choć jego historia sięga jeszcze dalej), Lyon położony jest w pobliżu granic Francji ze Szwajcarią i Włochami. Znany jest z tego, że jest jedną z kulinarnych stolic Francji, a także z tego, że znajduje się w odległości spaceru od francuskich Alp, dla tych, którzy lubią uderzyć w stok.

Dobrze zachowana architektura Lyonu zyskała status Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale nie tylko spektakularna architektura, ale także wspólne drugie miasto Francji (toczy się dyskusja o tym, czy Marsylia lub Lyon mogą ubiegać się o ten tytuł). Liczne uczelnie wyższe sprawiają, że Francja szczyci się dużą liczbą studentów, a co za tym idzie, tętniącym życiem nocnym powszechnie spotykanym we wszystkich ośrodkach studenckich. Jeśli chodzi o bardziej cywilizowane dążenia kulturalne, Lyon nie zawiedzie również na tym froncie, a ci, którzy mają jedno spojrzenie na swoją przyszłą karierę, mogą być zainteresowani, aby usłyszeć, że jest to jeden z głównych ośrodków finansowych Francji.

Toulouse

Historyczne miasto położone niedaleko południowo-zachodniej granicy Francji z Andorą i Hiszpanią, Tuluza jest znana w czasach współczesnych jako jedna ze stolic europejskiego przemysłu lotniczego. Jej uniwersytety są również historyczne, a instytucja, która obecnie dzieli się na Université Toulouse 1, Capitole i Université Toulouse II, Le Mirail została założona w XIII wieku.

Tuluza ma dużą populację studentów i jest znana z tego, że jest gorącym miejscem alternatywnej kultury – obok bardziej tradycyjnych placówek kulturalnych w postaci opery, teatru i nieskazitelnie zachowanej architektury.A jeśli chcesz wydostać się z miasta, to południe Francji jest twoją ostrygą, a bliskość Pirenejów pozwala narciarzom na zdobycie upragnionego zajęcia.

Montpellier

Inna duża społeczność studencka znajduje się w Montpellier. Około jednej czwartej ludności miasta stanowią uczestnicy jego uniwersytetów, z których dwa znajdują się w QS World University Rankings 2019, a jeden (Université Paul-Valéry Montpellier III) jest siódmym co do wielkości na świecie.

Położenie Montpellier w pobliżu francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego sprawia, że jest to dobra opcja dla miłośników słońca, choć oznacza to również, że w miesiącach letnich trzeba będzie przygotować się na masowy napływ turystów. Korzyścią jest oczywiście to, że poza sezonem można cieszyć się prawie wyłącznym dostępem do plaż, a także mieć mnóstwo czasu na odkrywanie niektórych z bardziej ukrytych przyjemności, które południe Francji ma do zaoferowania.

Lille

W dawnych czasach Lille było jednym z głównych ośrodków przemysłowych Francji, co oznaczało nieunikniony okres upadku, gdy świat wkroczył w erę postindustrialną. Jednak w ostatnich latach to malownicze miasto przeszło coś w rodzaju renesansu i obecnie jest uważane przez wielu za jeden z mniej znanych skarbów Francji, z tętniącą życiem sceną kulturalną i silnym zapleczem handlowym.

Jedną z głównych zalet pobytu w Lille jest łatwość podróżowania w celu zwiedzania innych części Francji i znacznej części północnej Europy. Z Lille można bezpośrednio dojechać pociągiem ekspresowym do dwóch najpopularniejszych miast turystycznych świata, Paryża i Londynu, lub do Brukseli, która może służyć jako brama do Holandii lub Niemiec.