Studia w Republice Czeskiej

Praca podczas studiów to świetny sposób na opłacenie nauki i cieszenie się wolnym czasem. Studenci spoza UE powinni jednak mieć świadomość, że jeśli przebywają w Czechach na wizie studenckiej, praca zarobkowa nie może być Państwa podstawowym zajęciem. Jeśli studiujesz w ramach programu akredytowanego przez Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu, nie będziesz potrzebował pozwolenia na pracę. Jeśli jesteś na jakimkolwiek innym programie, musisz uzyskać zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt lub Kartę Pracownika albo Niebieską Kartę.

Studenci pochodzący z kraju UE lub Szwajcarii nie potrzebują zezwolenia na pracę, Karty Pracownika ani Niebieskiej Karty, aby uzyskać zatrudnienie. Dotyczy to również studentów spoza UE, którzy przebywają w Republice Czeskiej w ramach programu wymiany studenckiej, takiego jak Erasmus.

Wizy

Studenci z kraju UE lub Szwajcarii nie muszą posiadać wizy studenckiej, aby studiować w Republice Czeskiej. Mają oni jednak obowiązek meldunkowy, jeśli ich pobyt ma być dłuższy niż 30 dni. W takim przypadku mają obowiązek zgłoszenia się do najbliższego wydziału Policji Zagranicznej. Nie zawsze dotyczy to studentów przebywających w domach studenckich, ale należy to sprawdzić w wybranej uczelni.

Studenci z krajów spoza UE muszą uzyskać wizę studencką, aby móc studiować i mieszkać w Republice Czeskiej. Istnieje kilka różnych rodzajów wiz i wszystkie są odpowiednie do różnych sytuacji. Należy uzyskać wizę krótkoterminową, jeśli pobyt ma być krótszy niż 90 dni, oraz wizę długoterminową, jeśli pobyt ma być dłuższy niż 90 dni. Jeżeli zamierzają Państwo przebywać w Republice Czeskiej dłużej niż rok, powinni Państwo złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt długoterminowy w celu odbycia studiów.

Język

Aby studiować na studiach w języku angielskim, musisz posiadać wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Większość szkół wyższych w Republice Czeskiej wymaga potwierdzenia znajomości języka angielskiego na określonym poziomie. Pozwoli Ci to odnieść sukces i w pełni wykorzystać swoje studia.

Jeśli Twoja znajomość języka angielskiego nie odpowiada wymaganym standardom, często zdarza się, że uczelnie oferują programy, które mogą pomóc w poprawieniu Twoich standardów. Zostaną one wymienione na stronie internetowej uniwersytetu i będą miały różną cenę w zależności od wybranej instytucji.

Praga

Praga, zamieszkała przez około 1,3 miliona osób, jest największym miastem w Czechach i jego stolicą. Ma bogatą historię, która przejawia się w różnych stylach architektonicznych. Historyczne centrum Pragi jest nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Jest to popularna miejscowość turystyczna, zajmująca piąte miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych miast europejskich. Ten duży napływ turystów oznacza, że miasto jest dobrze rozwinięte i posiada rozbudowany system transportu publicznego. Dzięki temu jest łatwo dostępne dla międzynarodowych studentów, którzy chcą go zwiedzać.

Znajdujący się w Pradze najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej, Uniwersytet Karola w Pradze. Posiada również 9 uniwersytetów publicznych i 36 prywatnych. Wiele z tych uniwersytetów oferuje programy nauczania w języku angielskim. Instytucje te doskonale nadają się dla studentów szukających programów w biznesie, finansach i ekonomii, nauce i technice, sztuce i wielu innych dyscyplinach.

Brno

Drugie co do wielkości miasto w Czechach, Brno, jest centrum sprawiedliwości w kraju. Znajduje się tu również 13 szkół wyższych i około 89 000 studentów.

Brno jest obecnie ważnym miastem uniwersyteckim, w którym znajduje się wiele instytutów badawczych i rozwojowych.W Brnie jest również wiele możliwości zatrudnienia po studiach, a wiele firm koncentruje się na inżynierii, rozwoju oprogramowania i rozwoju w oparciu o siebie.

Istnieją uczelnie, które skupiają się na dyscyplinach technicznych i technologicznych, oraz akademia muzyki i sztuk widowiskowych. Uniwersytet Mendel, mieszczący 10 000 studentów, został nazwany imieniem założyciela genetyki Gregora Mendla.

Ostrawa

Ostrawa, druga po Pradze, jest największym obszarem miejskim w Republice Czeskiej. Ma długą historię przemysłową, ma status centrum wydobycia węgla i hutnictwa. Pomimo tego przemysłowego zaplecza, miasto jest obecnie miastem nowoczesnym i kulturalnym, z teatrami, galeriami i innymi obiektami kulturalnymi. W 2014 roku Ostrawa była Europejskim Miastem Sportu i od 1986 roku organizowała wiele ważnych imprez sportowych! Studenci zagraniczni mają wiele możliwości, aby zanurzyć się w kulturze sportowej, a także korzystać z imprez muzycznych i artystycznych, które Ostrawa ma do zaoferowania.

W mieście znajdują się 2 uniwersytety publiczne, które oferują pełne programy nauczania języka angielskiego w różnych dziedzinach. Oferują one również możliwość wymiany studentów, aby spędzić rok na studiach w Republice Czeskiej.