Studia w Argentynie

Buenos Aires

Buenos Aires, nazywane „Paryżem Ameryki Południowej”, jest stolicą Argentyny i drugim co do wielkości po brazylijskim mieście São Paulo obszarem metropolitalnym Ameryki Łacińskiej. Miasto podzielone jest na dzielnice (lub barrios), które choć różnią się od siebie w dużym stopniu – niektóre mocno tradycyjne, inne zdecydowanie nowoczesne – wszystkie mają silną tożsamość południowoamerykańską. Argentyński kolor i pasję można zobaczyć w wielu kawiarniach, restauracjach i klubach nocnych, z których każda jest bardziej tętniąca życiem niż poprzednia. Podczas gdy europejska architektura jest zauważalną cechą miasta, styl Argentyny jest widoczny w jego tętniących życiem ulicach i na szybko zmieniających się parkietach. Sztuka i kultura są również bardzo ważne w Buenos Aires, i jest to niewątpliwie jedno z najlepszych miejsc do studiowania w Argentynie – lub Ameryce Łacińskiej – jeśli są one Twoją pasją. Miasto szczyci się historią pałacową wśród licznych placyków, światowej klasy operą, licznymi teatrami i kolekcją awangardowych galerii sztuki, a także stylowymi sklepami i najnowocześniejszymi muzeami sztuki, takimi jak MALBA.Ale studenci nie przyjeżdżają tylko po to, aby chłonąć eklektyczną kulturę Buenos Aires, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się większość wiodących uniwersytetów w Argentynie. Osiem międzynarodowych uniwersytetów znajduje się w Buenos Aires lub w jego pobliżu, w tym dwie najwyżej notowane w kraju oferty, Universidad de Buenos Aires i Universidad Austral. Ze względu na tę dużą obecność w rankingu, przystępność cenową miasta i wiele innych czynników, Buenos Aires plasuje się wśród 100 najlepszych miast świata dla studentów w QS Best Student Cities 2017.

Rosario

Gospodarzem Universidad Nacional de Rosario jest miasto Rosario, położone około trzech godzin drogi na północny zachód od stolicy prowincji Santa Fe. Rosario jest miejscem narodzin Ernesto 'Che’ Guevara, a ostatnio także Lionela Messi, Lionela Messi, ważnego portu rzecznego, w którym w ostatnim czasie nastąpił znaczny rozwój kulturalny. Wiele niegdyś opuszczonych budynków funkcjonuje tu obecnie jako galerie sztuki, a ludzie są tak samo przyjaźni i przyziemni jak zawsze.

Poza utartymi szlakami

Inne godne uwagi miasta Argentyny to Salta, San Miguel de Tucuman, Mar del Plata, Mendoza, centralne miasto Kordoby i Ushuaia, najbardziej wysunięte na południe miasto świata, nad przepięknym nadbrzeżem kanału Beagle Chan. Ten zróżnicowany krajobraz sprawia, że region ten jest idealny dla studentów z całego świata, którzy mają ochotę na przygodę i eksplorację. Miłośnicy jazdy konnej będą również świadomi tego, że konie i jazda konna są istotną częścią narodowego dziedzictwa i tożsamości kraju, co sprawia, że Argentyna jest popularnym celem podróży konnych.

W Argentynie istnieje 40 krajowych uniwersytetów, które otrzymują fundusze od rządu i obsługują większość studentów studiów licencjackich w kraju. W Argentynie istnieje również około 45 prywatnych uniwersytetów, które są często mniejsze i pobierają wyższe opłaty. Zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym istnieje szereg „instytutów”, które różnią się od „uniwersytetów” koncentracją na konkretnych obszarach tematycznych. Rok akademicki w Argentynie trwa od marca do listopada. Studenci zagraniczni składają wniosek bezpośrednio do wybranej przez siebie instytucji edukacyjnej i muszą przedstawić kopie świadectw szkolnych. Po otrzymaniu oferty miejsca, studenci ubiegają się o wizę studencką, zwykle ważną jednorazowo przez dwa lata.

Informacje wizowe

Wytyczne wizowe różnią się w zależności od Twojej narodowości, więc upewnij się, że skontaktuj się z ambasadą argentyńską w Twoim kraju, aby uzyskać szczegółowe informacje i opłaty.Oto ogólne zasady i kroki: Osoby podejmujące studia w Argentynie przez ponad 90 dni będą wymagały wizy studenckiej. Aby otrzymać wizę studencką, studenci będą wjeżdżać do kraju jako turyści, a po zakończeniu pobytu w Argentynie będą mogli otrzymać wizę studencką. Aby się o to ubiegać, należy przedstawić paszport (który musi być ważny przez co najmniej sześć miesięcy po zakończeniu studiów), list potwierdzający zapisanie się na studia (dostarczony przez uniwersytet po przyjeździe) oraz opłatę za rozpatrzenie wniosku o wizę w wysokości do 100 USD. Średnia wiza studencka trwa sześć miesięcy, ale jeśli studiujesz dłużej, będziesz musiał również uzyskać zaświadczenie o niekaralności (obywatele spoza stanów MERCOSUR będą musieli uzyskać dwie z nich – jedną z kraju ojczystego i jedną po przyjeździe). W przypadku pobytu dłuższego niż rok w celu odbycia studiów, należy opuścić Argentynę przed wygaśnięciem istniejącej wizy, a następnie ponownie ubiegać się o kolejną po powrocie po wygaśnięciu pierwszej wizy. Jeżeli nie są Państwo w stanie wyjechać, należy skontaktować się z ISA (Study Abroad Argentina) w celu omówienia alternatywnego rozwiązania. Często zaleca się również, aby podczas pobytu w Argentynie zawsze mieć przy sobie kopię dowodu osobistego oraz stronę z wizą.

Języki w Argentynie

Znajomość języka hiszpańskiego jest niezbędna do podjęcia studiów w Argentynie. Chociaż angielski jest uznawany za język biznesowy, hiszpański jest językiem życia codziennego, a wszystkie kursy uniwersyteckie są prowadzone w tym języku. Istnieje również rosnący trend obcokrajowców przyjeżdżających do Argentyny specjalnie w celu uzyskania Certyfikatu Języka i Użycia Hiszpańskiego (CELU), akredytowanego przez Departament Edukacji i Spraw Zagranicznych, który potwierdza znajomość języka. Egzamin odbywa się dwa razy w roku na niektórych uniwersytetach.

Koszty utrzymania w Argentynie

Argentyna oferuje zarówno przystępne cenowo wyższe wykształcenie, jak i stosunkowo niskie koszty utrzymania – zwłaszcza w porównaniu z większością kierunków studiów w Ameryce Północnej i Europie. Opłaty są wyższe na prywatnych uniwersytetach w Argentynie i znacznie różnią się w zależności od kierunku studiów, ale nadal są stosunkowo niskie. Koszty te mogą wahać się od 8,000 do 24,000 ARS (1,000-$3,000) rocznie, a łącząc opłaty z kosztami utrzymania, studenci mogą liczyć na to, że każdego roku spędzą gdzieś w regionie ARS15,700-31,700 (2,000-$4,000).Studenci zagraniczni mogą pracować razem ze swoimi studiami, pod warunkiem, że spełniają wszystkie wymogi prawne, które mają uzyskać pozwolenie na pracę i otrzymać legalny pobyt w kraju.