Rodzaje długopisów

Choć ostatecznie ocena wydajności długopisu jest nieco subiektywna, ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy pięcioma najbardziej widocznymi kategoriami długopisów i ich odpowiednimi typami tuszu, tak abyś wiedział, które z nich są najbardziej zgodne z Twoim stylem pisania. Ballpoint, rollerball, i długopisy żelowe zazwyczaj wszystkie mają mechanizm toczenia kulki, które rozprowadza atrament z ich wewnętrznej kasety na kartkę, ale wszystkie one zawierają nieco inne rodzaje atramentu.

Pióra kulkowe zawierają atrament, który jest oparty na oleju i jest najbardziej lepki ze wszystkich typów. Oznacza to, że atrament wysycha szybko, ale może się okazać, że mocno naciskasz na papier, aby pisać.

Pióra Rollerball zawierają atrament na bazie wody, który pozwala im na znacznie płynniejsze przesuwanie się po stronie. Ten typ długopisu może być kłopotliwy dla osób leworęcznych, ponieważ tusz schnie wolniej i ma tendencję do rozmazywania się.

Pióra żelowe również zawierają atrament na bazie wody, ale ten atrament jest oparty na pigmencie, a nie na bazie barwnika, więc konsystencja jest nieco gęstsza niż atrament typu rollerball-pen. Długopisy te są nieco bardziej przyjazne dla użytkownika niż długopisy rolkowe, a także można je znaleźć w tęczowym spektrum kolorów. Tanie pióra żelowe są podatne na zbrylanie i wysychanie.

Długopisy markerowe lub porowate długopisy, ze względu na porowaty materiał ich końcówek. Długopisy te rzeczywiście obejmują szeroką grupę markerów, zarówno stałe jak i nietrwałe, ale te, które są używane do pisania na papierze zawierają barwnik na bazie wody lub pigmentu.

Pióra wieczne to wyrafinowane przybory do pisania, które wymagają nieco więcej wiedzy, aby je wypełniać i używać. Są one zazwyczaj używane z tuszami na bazie barwnika, które są zawarte w jednorazowych kartridżach lub w konwerterach do wielokrotnego napełniania. Końcówka pióra wiecznego nazywana jest stalówką, a jej rozmiar wpływa na przepływ atramentu. Chociaż pióra wieczne mogą być używane na zwykłym papierze, zaleca się użycie grubszego papieru, ponieważ wyższa wydajność wodnistego tuszu pióra może przenikać przez cienką stronę.