Koszty studiowania i życia w Belgii

Belgia jest uroczym krajem, który z łatwością podbija twoje serce. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą czy studentem międzynarodowym, Belgia sprawia, że czujesz się naprawdę jak w domu ze swoimi pięknymi krajobrazami, zapierającą dech w piersiach architekturą i bardzo wielokulturowym środowiskiem.

Jako student możesz tutaj korzystać z doskonałego szkolnictwa wyższego, ale jakich cen i kosztów powinieneś się spodziewać w tym wspaniałym kraju gofrów i czekolady?

1. Czesne na uniwersytetach w Belgii

Na uniwersytetach w Walonii studenci spoza UE/EOG muszą płacić określone czesne, ustalone przez ARES (Akademię Badań i Szkolnictwa Wyższego). Opłaty te nie mogą być jednak wyższe niż pięciokrotność kwoty, którą muszą zapłacić studenci z UE/EOG.

W regionie flamandzkim obywatele UE/EOG i spoza UE/EOG również muszą płacić różne czesne, ale wszyscy zaczynają od około 900 EUR/rok akademicki. Chociaż koszty nauki są ograniczone dla studentów z UE/EOG, dla obywateli spoza UE/EOG mogą one wzrosnąć w zależności od uniwersytetu.

Nie musisz się martwić, ponieważ belgijskie uniwersytety są sprawiedliwe przy obliczaniu czesnego. Jeśli jest ono wyższe, może to wynikać z dochodów studenta, rodzaju programu studiów lub dostępnych stypendiów.

2. Koszty utrzymania w Belgii

Koszty utrzymania w Belgii wahają się zazwyczaj od 700 do 950 EUR/miesiąc. W dużych miastach może być potrzebny większy budżet, ale w dużej mierze zależy to od rodzaju zakwaterowania i nawyków żywieniowych.

Oto kilka przykładów średnich kosztów utrzymania w niektórych belgijskich miastach studenckich:

Zakwaterowanie w Belgii

Ceny zakwaterowania są zgodne ze średnią międzynarodową, jeśli chodzi o domy studenckie. Jednak w przypadku sektora prywatnego koszty są wyższe.

Poza tym, nie zapomnij o rachunkach za media! W domach studenckich są one wliczone w cenę. W przypadku wynajmu prywatnego miejsca, prąd, woda, internet i inne media mogą kosztować od 100 do 400 EUR/miesiąc.

Koszty żywności w Belgii

Kupowanie w supermarkecie i gotowanie w domu jest najtańszą opcją, jeśli chodzi o jedzenie. Przeciętnie na artykuły spożywcze wydaje się około 300 EUR/miesiąc. Niektóre z najtańszych supermarketów w Belgii to Lidl, Aldi i Colruyt.

Jedzenie raz na jakiś czas jest miłym doświadczeniem, a w Belgii naprawdę warto. Posiłek w niedrogiej restauracji wynosi od 10 do 20 euro. W cenie od 4 do 16 EUR można zjeść zupy, sałatki, półmiski serów i wędlin oraz słodycze w sieci restauracji Le Pain Quotidien.

Jeśli lubicie owoce morza, powinniście być zachwyceni słysząc o La Mer du Nord / De Nordsee, serwując krokiety i szczeliny, escargots de mer (trąbki), zupę rybną, kiszonego śledzia, wędzoną makrelę i łososia, gorące dania z krabów i przegrzebków, wszystko za około 8 – 10 EUR.

Transport w Belgii

Pociągi i autobusy są najtańszą i najwygodniejszą opcją podróżowania podczas pobytu w Belgii. Miesięczna przepustka na transport publiczny dla studentów poniżej 25 roku życia kosztuje 50 EUR/miesiąc.

Inną możliwością jest wypożyczenie lub kupno używanego roweru. Jest to świetny sposób na ćwiczenie, cieszenie się świeżym powietrzem i odkrywanie belgijskiego miasta, w którym będziesz mieszkać.

Koszty dodatkowe

Jeśli chcesz kupić używane książki, możesz poszukać tablic ogłoszeń w swoim kampusie, ponieważ niektórzy studenci sprzedają swoje książki za dobre ceny. Możesz również sprawdzić Stubooks.be, platformę internetową, na której studenci kupują i sprzedają swoje stare książki (dostępna tylko w języku niderlandzkim).

3. Stypendia w Belgii

Stypendia dla międzynarodowych studentów w Belgii są oferowane przez niektóre uniwersytety, rząd, Akademię Badań Naukowych i Szkolnictwa Wyższego oraz inne belgijskie agencje i organizacje.

Oto kilka przykładów stypendiów dla studentów zagranicznych:

Możesz również skorzystać ze stypendium Studyportals, aby uzyskać pomoc w finansowaniu studiów w Belgii.