Jak szybkie czytanie może Ci pomóc

Szybkie czytanie to zdolność do zwiększenia szybkości, z jaką dana osoba czyta za pomocą technik i narzędzi takich jak – aplikacje, oprogramowanie i programy. Zauważono, że dzięki odpowiedniemu szkoleniu osoba może zwiększyć szybkość czytania z pełnym zrozumieniem. Nauczyciel i badacz Evelyn Wood była pierwszą osobą, która rozpoczęła nauczanie metod zwiększających szybkość czytania. Dynamika czytania Evelyn Wood’s Reading Dynamics została uruchomiona jako pierwsza technika zwiększająca szybkość czytania. Polega to na przeszkoleniu się w zakresie czytania kilku słów i rozumienia ich na pierwszy rzut oka, a także rozwijania umiejętności czytania słów nie tylko w poziomie, ale również w pionie.

Co to jest szybkie czytanie

Umiejętność szybszego czytania jest bardzo ważną umiejętnością, szczególnie dla osób, które codziennie muszą czytać dużą ilość tekstu, takich jak: studenci, redaktorzy, miłośnicy czytania itp. Pozwala to czytelnikowi szybciej uchwycić to, co się czyta i pozwala skrócić czas poświęcany na czytanie i zrozumienie tekstu. Czytając z dużą szybkością, możesz nauczyć się, jak przestać wokalizować słowa w swoim umyśle podczas czytania, zwiększyć swoje zrozumienie i skoncentrować się na tym, co czytasz.

Dlaczego ważne jest, aby nauczyć się czytać z dużą prędkością

Najważniejszym powodem, dla którego warto nauczyć się szybkiego czytania jest to, że pomaga ono czytać o wiele więcej niż można czytać normalnie. Średnia prędkość odczytu ma wynosić od 200 do 400 słów na minutę, przy prędkości odczytu wydajność ta może być podwojona w większości przypadków do 600 słów na minutę z pełnym zrozumieniem. Oszczędza to czas i poprawia zrozumienie, ponieważ lepiej rozumieją argumenty i koncepcje przedstawione w tekście. To wzmacnia Twoją pozycję w życiu i karierze. Zwiększa zdolność do angażowania się społecznie, jak czytnik prędkości czyta dużo więcej niż przeciętny czytnik, jest na bieżąco w wiadomości i poglądy i ma dużo więcej do dodania do rozmowy. Pomaga to w koncentracji i poprawia pamięć, a także wpaja pewność siebie i dodaje do Twojej wiedzy. Poprawia umiejętności rozwiązywania problemów, zachęca do innowacji i pomaga rozwijać zdolności przywódcze.

Krótko mówiąc, pomaga ci we wszystkich sferach twojego życia, niewiele jest w twoim życiu, czego nie dotyka. Szybkie czytanie może zmienić Twoje życie i stworzyć Ci możliwości.

Metody szybkiego czytania

Dla niektórych z nas czytanie jest nieuchronną częścią życia i czasami może być przytłaczające. Szybkie czytanie może pomóc nadążyć za zadaniami związanymi z czytaniem, jeśli nauczysz się je wykonywać prawidłowo. Podczas czytania, większość ludzi patrzy na słowo lub grupę słów i rejestruje je w swoim umyśle, nazywa się to fiksacją, zanim przejdą do następnego słowa, nazywa się to saccade, aż dojdą do końca zdania lub paragrafu, a następnie zatrzymują się, aby zrozumieć to, co właśnie przeczytali. Naprawianie, sakkada i rozumienie są czasochłonne, ale dzięki szkoleniu w zakresie szybkiego czytania, możesz znacznie zwiększyć swoją zdolność czytania. Odbywa się to poprzez trening umysłu w celu skrócenia czasu potrzebnego na utrwalenie, szybszy trening sakkady wzrokowej i zmuszenie umysłu do zwiększenia jego zdolności do rozumienia.

Najszybsi czytelnicy używają metod, które w zasadzie polegają na szukaniu słów kluczowych, które zawierają istotę pisania. Słowa kluczowe mogą być rozproszone po całym akapicie, więc tworzą wzór rozproszenia, który przekazuje znaczenie tekstu do czytelnika. Średnia rozpiętość oka wynosi około 3-5 słów w poziomie i w pionie. Jak tylko oko zobaczy słowo, mózg rozpoczyna proces pojmowania. Zdolność naszego mózgu do wypełniania szczegółów jest wielka i to jest to, czego uczy nas szkolenie w zakresie szybkiego czytania, wybierania najważniejszych części i pozwalania umysłowi wypełnić luki w celu pełnego zrozumienia.

Kiedy zaczynasz trening, jedną z pierwszych rzeczy, do których musisz się szkolić, jest przełamanie starych nawyków czytania i zaszczepienie nowych.Zazwyczaj odbywa się to poprzez szkolenie, aby uniknąć subwokalizacji, która polega na głośnym czytaniu każdego słowa w umyśle. W ten sposób wszyscy uczymy się czytać, gdy dorastamy. Jest to przydatna umiejętność, jeśli chcesz zapamiętać lub zapamiętać koncepcje, ale zmniejsza szybkość czytania. Więc zerwijmy z nałogiem. Inne nawyki, które możesz potrzebować przełamać, to czytanie słowa po słowie, powrót do słowa, które już przeczytałeś, brak koncentracji i czytanie liniowe.

Skimming: Pomaga to zapoznać się z tekstem i zapoznać się z jego treścią. Wiąże się to ze skanowaniem tekstu, podkreśleniem tego, co uważasz za ważne. Nie musisz czytać każdego słowa, wystarczy szybko przejrzeć tekst zatrzymując oko tylko na podświetlonych częściach lub grafice. W ten sposób szkolisz oko w poszukiwaniu odpowiednich części i omijaniu części, które nie są ważne. Ta metoda czytania zwiększa szybkość czytania, ale nie pomaga w zapamiętywaniu szczegółów tekstu. Jest to metoda, która jest dobra do czytania tekstu lub pojęć, które już znasz.

Meta guiding: Jest to metoda, która została odkryta przez Evelyn Wood w celu zwiększenia prędkości czytania. Technika ta polega na zastosowaniu wizualnego przewodnika lub wskaźnika w celu zwiększenia ostrości i wspomagania ruchu gałek ocznych. Najprostszym przewodnikiem jest twoja ręka lub figura, za pomocą której możesz śledzić słowa, kiedy je czytasz. Prowadzi to skutecznie oczy do miejsca, w którym się znajdujesz w tekście i pomaga zwiększyć szybkość czytania. Nie jest istotne, abyś musiał używać ruchu liniowego do kierowania wzrokiem, każdy ruch działa jak przewodnik ruchu i pomaga Ci się skupić. Inne formy meta-przewodników to ołówek, ołówek lub paker. Pacer jest kawałkiem papieru lub kartonu, który może pomóc w prowadzeniu wzroku, a także przykryć słowa, które już przeczytałeś, aby zmniejszyć rozproszenie uwagi i ponowne czytanie.

Szybka, seryjna prezentacja wizualna: Jest bardziej popularnie nazywany RSVP, szybko przechodzi przez tekst, aby ocenić jego zawartość i wartość dla Ciebie, jak to się dzieje, gdy przeglądasz książkę, która może zainteresować bibliotekę lub czasopismo w księgarni. Wiąże się to z przechodzeniem przez tekst bez żadnej wykrywalnej przerwy. Zazwyczaj jest to przerwa 10 milisekund lub krótsza, pomiędzy słowami lub obrazami. RSVP jest używany w wielu aplikacjach do treningu oka, aby szybko czytać i zatrzymać regresję. Pomaga również w eliminacji subwokalizacji i zwiększa koncentrację. Jest to metoda, która jest najbardziej korzystna dla mediów elektronicznych i jest stosowana przez wiele aplikacji do szybkiego czytania dostępnych w Internecie.

SQ3R: Ta metoda szybkiego czytania, która bardzo sprzyja czytaniu podręczników dla studentów. Jest to mądra metoda krok po kroku, która uczy cię umiejętności szybkiego czytania i rozumienia.

Ogólna szybkość czytania zwiększona przez ankietę i części kwestionariusza tej strategii. Jeśli istnieje wątpliwość lub zamieszanie, podkreślenie pomaga zwrócić na nie uwagę. Inne metody, które zostały opracowane w oparciu o tę metodę, to PQRST i tabela KWL.

JAK ODNIEŚĆ SUKCES W SZYBKIM CZYTANIU

Wskazówka do nauki każdej umiejętności jest praktyka, z czytania prędkości zbyt, trzeba ćwiczyć, aby odnieść sukces. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej i tym szybciej możesz czytać. Kiedy po raz pierwszy zaczniesz czytać z dużą prędkością, użyj prostego tekstu lub takiego, który znasz, aby ćwiczyć swoje umiejętności. Poszukaj tekstów, które są odpowiednie do szybkiego czytania, mogą one obejmować raporty prawne, białe księgi, e-maile itp. Zastosuj umiejętności i techniki omówione wcześniej w artykule do materiału do czytania, skanowania, chudego, użycia wskaźnika i podkreślenia tego, co jest ważne. Zanim zaczniesz czytać z dużą prędkością, dobrym pomysłem będzie zmierzenie aktualnej prędkości czytania, abyś mógł zaznaczyć swój postęp.

SZYBKIE CZYTANIE I ROZUMIENIE TEKSTU

Kiedy zwykle czytamy w średnim tempie 200-400 słów, nasze rozumienie tekstu wynosi prawie 100%. Podczas gdy czytanie z prędkością dwa, a nawet trzy razy większą niż średnia prędkość, argumentowano, że zrozumienie tekstu jest zagrożone.Choć w pewnym stopniu może to być prawdą, zwłaszcza w przypadku osób, które niedawno nauczyły się technik, z czasem zrozumienie ulega poprawie. Potrzeba czasu i praktyki, aby poprawić zrozumienie. W przypadku tekstu prostego możliwe jest większe zrozumienie, ale jeśli chodzi o tekst złożony lub nieznane pomysły i koncepcje, zrozumienie jest poważnie zagrożone, gdy czytanie odbywa się z prędkością większą niż 500 słów na minutę. Pozbycie się technik takich jak subwokacja również wpływa na zrozumienie złożonego tekstu. To, co czytasz, ma również wpływ na to, że łatwiej jest czytać i rozumieć powieść w porównaniu z podręcznikiem, co wymaga większego skupienia i koncentracji podczas czytania. Podczas czytania z dużą szybkością, można przyswoić sobie wiele informacji, ale zdolność przetwarzania mózgu jest ograniczona i może nie być w stanie poradzić sobie ze wszystkimi informacjami, które są rzucane na niego, a zatem zrozumienie cierpi.

Poprawa zrozumiałości podczas odczytu prędkości

Aby osiągnąć lepsze zrozumienie podczas szybkiego czytania, ważne jest, że jesteś czujny, świadomy i twój mózg jest aktywny. Więc dobry odpoczynek, trochę jedzenia i być może dawka kofeiny jest tym, czego potrzebujesz, aby w pełni zrozumieć, co czytasz. Dlatego też wielu guru do szybkiego czytania zaleca praktykowanie szybkiego czytania wcześnie rano. Inną techniką jest wizualizacja informacji z czytanego tekstu. Pomaga to mózgowi tworzyć obrazy, które pamięta lepiej niż teksty, ponieważ duża część mózgu poświęcona jest sortowaniu informacji wizualnych, więc mózg przetwarza obrazy szybciej niż teksty. Najważniejszą częścią jest praktyka, im więcej ćwiczysz, tym lepiej rozumiesz. W miarę upływu czasu, możesz osiągnąć 100% zrozumienia przy prędkościach większych niż 500 słów.

NARZĘDZIA I OPROGRAMOWANIE DOSTĘPNE W CELU POPRAWY UMIEJĘTNOŚCI SZYBKIEGO CZYTANIA.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje umiejętności czytania i szybkość czytania, to nie musisz daleko szukać. W Internecie dostępne są setki narzędzi i aplikacji. Choć niektórzy z Was mogą być sceptyczni co do możliwości aplikacji uczącej szybkiego czytania, te aplikacje pomagają w szkoleniu oka i mózgu do przetwarzania słów i skupienia się na ważnych słowach kluczowych w tekście, poprawiając w ten sposób ogólną szybkość czytania. Większość z tych aplikacji wykorzystuje te same lub podobne techniki, które są używane przez zakłady produkujące cegły i zaprawy, które uczą umiejętności szybkiego czytania. Wiele aplikacji korzysta z techniki RSVP, gdzie wyświetlają słowa w krótkich odstępach czasu. Możliwe, że można dostosować liczbę słów wyświetlanych w niektórych z tych aplikacji.

Dostępnych jest również kilka programów do odczytu prędkości. Programy te są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, począwszy od przedszkola, a skończywszy na poziomie szkoły wyższej. Oferują one etapy początkujące, pośrednie i zaawansowane.

Aplikacje do odczytu z największą szybkością

Jeśli posiadasz inteligentne urządzenie, szkolenie w zakresie szybkiego czytania jest równie łatwe, jak pobieranie i instalowanie aplikacji na telefonie komórkowym. Po zainstalowaniu można go użyć do treningu w dogodnym dla siebie czasie. W sieci dostępne są setki aplikacji na trzy główne platformy iOS, Android i Windows. Poniżej znajduje się lista najlepszych aplikacji dostępnych obecnie.

REALISTYCZNY WIDOK NA PRĘDKOŚĆ ODCZYTU

Ważne jest, aby mieć realistyczny widok na prędkości, którą możesz osiągnąć, rozumiejąc wszystko, co czytasz. Według tego filmu, autorstwa Tomasa Libasa, maksymalna prędkość przy pełnym zrozumieniu nie może osiągnąć więcej niż 500 – 600 słów. Twierdzi, że niektóre aplikacje i oprogramowanie czytają tysiące słów na minutę są na wysokim poziomie i nie mogą być osiągnięte przez zwykłych ludzi. Są one przeznaczone tylko dla wyjątkowych czytelników, z których większość to czytelnicy o naturalnej prędkości. Większość aplikacji, które twierdzą, że trenują cię do czytania do 600 słów na minutę, może osiągnąć prędkości tylko z przeciętnych czytelników w ćwiczeniach, gdzie nie ma żadnego ruchu oka, ponieważ słowa pojawiają się w tym samym miejscu na ekranie. Daje to wrażenie czytania bardzo szybko, ale nie jest to sposób, w jaki ludzie normalnie czytają.Bardziej realistyczny pogląd jest taki, że można co najwyżej podwoić prędkość czytania i to również po wielu praktykach. Jeśli jesteś przeciętnym czytelnikiem o prędkości około 300 słów na minutę, możesz oczekiwać, że zwiększysz swoją prędkość, aby powiedzieć około 400 – 500 przy odpowiednim przeszkoleniu.

Większość aplikacji i ćwiczeń nie uwzględnia faktu, że szybkość czytania różni się w zależności od strony lub akapitu. Inną kwestią do rozważenia jest to, że subwokacja jest nieunikniona. Nawet najszybsi czytelnicy robią to, choć w znacznie szybszym tempie niż zwykli czytelnicy. Niemal niemożliwe jest zrozumienie i zrozumienie tego, co się czyta, jeśli wyeliminuje się subwokalizację. W większości przypadków szybkie czytanie okazało się bezużyteczne, zwłaszcza jeśli tekst jest nieznany, zawiera skomplikowane pomysły lub przedstawia nowe koncepcje.