Jak powstaje papier?

Czy kiedykolwiek wspinałeś się na drzewo lub odpoczywałeś pod jego cieniem? Czy wiesz, że tlen, którym oddychasz, pochodzi z drzew? Drzewa mogą być używane do tak wielu różnych rzeczy. I są one odnawialne, co oznacza, że możemy wyhodować kolejne drzewo po wycięciu jednego z nich (choć wzrost drzewa zajmuje dużo czasu).

Ale czy wiesz, że papier, na którym piszesz każdego dnia, jest zazwyczaj zrobiony z drzew? Papier może być wykonany z lnu, bawełny i konopi, między innymi z włókien roślinnych (amerykańskie pieniądze są produkowane z bawełny!), ale większość z bali lub z papieru pochodzącego z recyklingu, który sam został wykonany z bali. Zbadajmy proces produkcji papieru.

Papier z drzew

Proces produkcji papieru rozpoczyna się od lasu. Buldożer jest generalnie odpowiedzialny za szybkie i masowe wycinanie drzew. Można stosować wszystkie rodzaje drzew, w tym brzozę, buk i eukaliptus. Drzewa iglaste są często wykorzystywane do produkcji papieru, ponieważ mają długie włókna, które wzmacniają papier. Włókna z drzewa nazywane są celulozą.

Po wycięciu drzewa są przewożone do fabryki w celu przetworzenia. Są one wysyłane przez dużą maszynę, która usuwa korę i zamienia drzewa w zrębki drewniane. Następnie zrębki drzewne przechodzą przez maszyny zwane trawiące. Podobnie jak trawienie żołądka lub rozkładanie pokarmu, te trawniki rozkładają drewno na mieszankę celulozy i innych części drewnianych. Celuloza jest oddzielana od innych części, czyszczona, mieszana z wodą i gotowana w postaci pastowatej substancji znanej jako masa celulozowa.