Czy starczy czasu na pisanie doktoratu?

Przez cały czas trwania mojego doktoratu, prawie wszyscy, którzy mieli doktorat, mówili mi, że zapisywanie okresu jest jak chodzenie po niekończącym się tunelu tortur. Wielokrotnie sam byłem świadkiem chaosu, który rozprzestrzeniał się na moich oczach. Studenci ostatniego roku studiów doktoranckich, których spotkałem w pierwszych latach studiów, byli bardziej zorganizowani, mądrzejsi i szczerze mówiąc byli lepszymi naukowcami niż ja. Miałem załamanie psychiczne i emocjonalne podczas pisania doktoratu.

Ostatnie miesiące studenci studiów doktoranckich spędzają w izolowanych, ciemnych pomieszczeniach i piszą pracę, z dala od reszty świata. Spędzanie niekończących się godzin na pisaniu pracy doktoranckiej zmusza studentów do przetrwania na fast foodach, rezygnacji z higieny osobistej oraz powoduje skrajny niepokój i bezsenność. Koniec mojego doktoratu, który miał być żmudnie nieproduktywny, pełen stresu i agonii, nie okazał się taki. W rzeczywistości, moje doświadczenia z ostatnich miesięcy studiów doktoranckich były najatrakcyjniejsze.

Planowanie

Tak, moje doświadczenie pisarskie było fantastyczne, ale nie obroniłem pracy doktorskiej za pomocą magii. Potrzeba było dużo planowania i ciężkiej pracy. Planowanie jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem, jeśli chodzi o pracę dyplomową. Chodzi o to, aby rozłożyć obciążenie pracą na dłuższy czas, a nie wepchnąć wszystko w te ostatnie miesiące przed zbliżającym się terminem.

Spędziłem całe wieki wpatrując się w pusty ekran, kiedy zacząłem pisać swoją pracę magisterską i kolejny duży raport do przeniesienia tytułu doktora. Pisanie obszernego dokumentu naukowego wymaga przełączenia stanu umysłu z „trybu laboratoryjnego/eksperymentalnego” na „tryb pisania”. Z poprzednich doświadczeń wiedziałem, że przejście mózgu do trybu pisania następuje po wielkich zmaganiach i długich godzinach zwlekania i nieproduktywności. Jednakże, przy starannym planowaniu, ten proces transformacji polegającej na przełączaniu mózgu może być płynny, umożliwiając efektywny proces zapisu.

Rok przed upływem terminu, dokładnie wiedziałem, jakie będą moje rozdziały i miałem prawie wszystkie dane dotyczące dwóch z trzech rozdziałów wyników. Dziewięć miesięcy przed terminem wymagalności, zacząłem nakreślać ramy pracy dyplomowej i wymienionych podpozycji każdego rozdziału. Optymistycznie, nawet dla tego, który wymagał więcej danych. Zadania te były dość proste, ponieważ nie wymagały przełączania umysłu w tryb pisania. Dlatego mogłem to zrobić, kiedy się nudziłem lub w wolnych chwilach pomiędzy eksperymentami laboratoryjnymi. To była wspaniała rzecz do zrobienia, ponieważ już myślałem o pisaniu, kiedy jeszcze generowałem dane, nie wyczerpując się.

Zaczynamy

Po nakreśleniu rozdziałów i ich podsekcji nadszedł czas, aby zacząć wypełniać pracę dyplomową. Zacząłem od pracy nad prawdopodobnie najcięższą i największą częścią mojej pracy: wykresami. Zacząłem tworzyć wykresy, pracując w laboratorium na pełny etat. Kompilacja danych liczbowych jest niezwykle trudna i nie należy jej lekceważyć. Ponownie, aby dać sobie maksymalny, rzeczywisty czas pisania, tworzyłem wykresy pomiędzy eksperymentami, ponieważ tworzenie wykresów również nie wymaga od umysłu przełączenia się w tryb pisania.

Wskazówka dla doktorantów: nabierz nawyku tworzenia wysokiej jakości wykresów, które mogłyby trafić bezpośrednio do pracy doktorskiej, jeśli ukończyłeś już zestaw eksperymentów. Niestety, nie zrobiłem tego, ale miałem wiele okazji, by to zrobić, ale Ty powinieneś! Najlepszą okazją, aby to zrobić, jest zgłoszenie się do swojego przełożonego. Zadbasz o szczęście ich szczęście i zaufaj mi, że zaoszczędzisz dużo czasu, kiedy będziesz go najbardziej potrzebował. Inną przydatną rzeczą do zrobienia, szczególnie w przypadku doktoratu związanego z eksperymentami, jest napisanie sekcji, w trakcie wykonywania nowych procedur w trakcie trwania doktoratu. Oszczędziłoby mi to cennego czasu podczas pisania tego, co zrobiłem.

Zacznij pisać

Kiedy skończyłem tworzyć wyklresy, przestałem pracować w laboratorium, ponieważ chciałem skupić się całkowicie na pisaniu. Zacząłem od pisania legend. Był to świetny pomysł, ponieważ pisząc legendę nie wymagającą nadmiernego wysiłku, pomaga w przejściu umysłu w tryb pisania.

Po zakończeniu pisania legendy do wykresów, po prostu napisałem akapit lub dwa opisujące każdy wykres.

Jedną z sztuczek, których użyłem, aby polecić wszystkim piszącym pracę doktorską, jest to, aby nigdy nie czytać swoich zdań w trakcie pisania. Brzmi to jak zła rada i z pewnością nieortodoksyjna, ale znacznie przyspieszyło moje pisanie. W rzeczywistości nie przeczytałem całej mojej pracy dyplomowej, dopóki nie ukończyłem pierwszego projektu w całości. Nazywa się to „szkicem”, bo jest szorstki. Ważną rzeczą jest to, że gdy już masz zawartość, możesz ją również zmienić, aby była lepsza. Zastanawianie się nad zdaniem, aby uczynić je „doskonałym”, zatrzymuje przepływ, którego potrzebujesz do pisania i prowadzi do bezproduktywnego, frustrującego doświadczenia pisarskiego. Widziałem, jak ludzie spędzają godziny konstruując jedno zdanie, ponieważ wracają i czytają wszystko, co właśnie napisali.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy doktorskiej, 
sprawdź stronę: Praca doktorska

Jest kilka rzeczy do zapamiętania; Twój przełożony najprawdopodobniej przeczyta Twoją pracę dyplomową, więc będą pewne zmiany, które poprawią pierwszą wersję. Złożyłem 3 prace dyplomowe po uwzględnieniu zmian zaproponowanych przez moich dwóch przełożonych. Przyznaję, że moja praca dyplomowa nie jest idealna, ale nie jest, bez względu na to, przez ile wersji przejdą. Jeśli obecnie piszesz doktorat, warto przypomnieć sobie, że nie jest to coś, co nigdy nie będzie nieskazitelne. Nie powinieneś spędzać dużo czasu próbując wprowadzić drobne modyfikacje do pracy, które nieznacznie ją poprawią, ale nie w znaczący sposób, aby wprowadzić zauważalną różnicę. Ponadto, nawet jeśli Twoi oceniający znajdą kilka literówek w Twojej pracy dyplomowej, zawsze możesz je skorygować po zakończeniu. Nie poniesiesz porażki na swoim doktoracie, ponieważ jeden z Twoich oceniających zauważył literówkę – jeśli wiesz, o czym mówisz, nic ci nie będzie.

Podsumowanie

Zrób dobre jakościowo badania w całym swoim doktoracie; zacznij od planowania rozdziałów i ich podtytułów; zamieść dane i napisz legendy dla każdego wykresu; napisz akapit opisu dla wszystkich danych w rozdziałach.

Typowa praca zawiera około 50.000 słów, a moja była znacznie krótsza. Jeśli uda Ci się napisać 500 słów dziennie, to praca dyplomowa skończy się wygodnie w ciągu czterech miesięcy, podczas gdy Ty będziesz cieszyć się swoim wolnym czasem. Ważne jest, aby w trakcie pisania wykorzystać najbardziej produktywne momenty, jakie masz. Napisałem ponad połowę mojej pracy dyplomowej w ciągu zaledwie trzech tygodni. Ale udało mi się to tylko zaplanować razem z ciężką pracą i poprzez odpowiedni odpoczynek, dbając o to, aby nie przepalić się. Tak, praca dyplomowa to duży kawał treści, który przeczyta tylko garstka ludzi, ale powinien być źródłem dumy dla wszystkich autorów.