8 krajów przodujących w edukacji internetowej

Edukacja online szybko staje się głównym zjawiskiem na całym świecie, co podkreśliliśmy w niedawnym artykule „Darmowe kursy online, rekrutacja i marka uniwersytetu”. Łatwość i wygoda, jakie oferuje uczniom, przemawiają do ludzi niemal wszędzie, zwłaszcza do tych, którzy starają się pogodzić pracę, rodzinę i inne obowiązki z ukończeniem studiów lub programu certyfikacji. Jednak niektóre kraje przyjęły edukację online bardziej niż inne, prowadząc zarówno pod względem liczby i różnorodności programów, jak i nowych innowacji do samej nauki online.

Tutaj, dzięki uprzejmości firmy Edudemic, podkreśliliśmy niektóre z narodów, które naprawdę przyspieszają grę, jeśli chodzi o edukację online. Chociaż inne narody prawdopodobnie są daleko w tyle, co ilustruje poniższy wykres, który podkreśla rozprzestrzenianie się szybkich połączeń internetowych na całym świecie.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone są dziś niekwestionowanym liderem w edukacji online na świecie, z setkami internetowych szkół wyższych i tysiącami kursów online dostępnych dla studentów. Badanie przeprowadzone w 2011 r. przez Sloan Consortium wykazało, że 6 milionów studentów w USA uczestniczy w co najmniej jednym kursie online, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich osób zapisanych na studia wyższe. W rzeczywistości liczba osób zapisujących się na kursy online przewyższa liczbę osób studiujących na uczelniach wyższych jako całość, przy czym w latach 2010-2011 liczba studentów online wzrosła o 10% w porównaniu z zaledwie 2% ogółem. W odpowiedzi, 65 % instytucji szkolnictwa wyższego twierdzi obecnie, że nauka przez Internet jest kluczowym elementem ich długoterminowej strategii.

Oczywiście Stany Zjednoczone nie są tylko liderem, jeśli chodzi o liczby. Itâs jest również wzorem do naśladowania przy opracowywaniu systemów dostaw online. Większość prestiżowych uniwersytetów w USA oferuje przynajmniej kilka kursów online, a niektóre z nich mają w pełni rozwinięte internetowe programy studiów, nawet na poziomie studiów magisterskich i doktoranckich. Jeszcze większy wpływ mają otwarte amerykańskie programy edukacyjne, takie jak te oferowane na MIT, które były międzynarodowym wzorem do naśladowania.

Indie

Indie odgrywają ważną rolę we wzroście możliwości nauki online, które pojawiają się w całej Azji. W ciągu ostatnich kilku dekad w Indiach powstało wiele światowej klasy uniwersytetów i szkół wyższych, które szybko stają się miejscami docelowymi dla najlepszych i najzdolniejszych mieszkańców Azji, a ich programy online przeżywają podobny boom.

Część eksplozji zainteresowania wynikała z obaw gospodarczych, ponieważ wielu z nich po prostu może sobie pozwolić na dwa lub więcej lat przerwy w pracy, aby uczęszczać do tradycyjnego college’u. Szkoły internetowe pomagają w rozwiązaniu tego problemu, a dzięki programom, które do końca dekady przyniosą ogromne dochody w wysokości 1 miliarda dolarów, jasne jest, że kształcenie na odległość pozostaje w Indiach siłą napędową. Podczas gdy domowe szkoły radzą sobie dobrze, w tym popularne IIT i prywatne szkoły, takie jak Sikkm-Manipal University, amerykańskie uniwersytety również sprowadzają online ed do Indii, oferując kursy na MIT, Carnegie Mellon i Cornell dla indyjskich studentów.

Chiny

Obecnie w Chinach znajduje się prawie 70 różnych szkół wyższych online, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących latach, aby zaspokoić wysoki popyt na możliwości nauki online. Chiny mają długą historię edukacji na odległość, począwszy od lat 60-tych XX wieku, z kursami, które były dostarczane przez radio i telewizję, ale naród szybko staje się liderem w edukacji online, jak również.

Podczas gdy problemy z dostępem do Internetu na obszarach wiejskich i rozprzestrzenianie się młynów dyplomatycznych spowolniły postęp w Chinach, kilka dużych przedsiębiorstw edukacyjnych online obserwuje szybki wzrost, głównie ze względu na zwiększony popyt na wysoko wykwalifikowanych członków globalnej siły roboczej pochodzących z Chin. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat branża edukacyjna online będzie się rozwijać skokowo, a wraz ze stałym wzrostem od 2006 r., oczekuje się, że spełni wszystkie oczekiwania.

Korea Południowa

Jeśli chodzi o postępy w e-learningu w krajach azjatyckich, Korea Południowa jest liderem w tej grupie, napędzanym przez silny i rozwijający się przemysł zaawansowanych technologii i powszechny dostęp do szybkiego Internetu.W ostatnich latach wiele uniwersytetów w Korei Południowej zaczęło oferować kursy online, a obecnie kraj ten posiada 17 internetowych szkół wyższych, z których wszystkie posiadają najnowocześniejsze wyposażenie i oprogramowanie.

Jednak w Korei Południowej pojawiły się pewne przeszkody na drodze do sukcesu edukacji internetowej, wynikające w dużej mierze z piętnowania, jakie edukacja internetowa nadal utrzymuje w społeczeństwie południowokoreańskim, gdzie edukacja twarzą w twarz jest wysoko ceniona. Może to jednak nie stanąć na przeszkodzie rozwojowi programów edukacyjnych online w tym kraju, ponieważ planuje on wykorzystać swoje zasoby nie tylko do nauczania studentów koreańskich, ale również tych z innych krajów na całym świecie, oferując więcej kursów w języku angielskim i promując ich zdolność do dostarczania tego, co nazywają ââre âsmart learning.â Theyâre również pracuje nad zachęceniem większej liczby studentów koreańskich do zapisania się, łącząc kursy online z niewirtualnymi zajęciami w kampusie lub w środowisku społecznym. Czas pokaże, czy inwestycja ta zwraca się czy nie dla tego narodu zorientowanego na technologię.

Malezja

Być może Malezja nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy myśli się o edukacji online, ale mały naród azjatycki rozwija się na pełnych obrotach, gdy przychodzi do otwierania nowych możliwości nauki online.

Jedną z największych w kraju szkół e-learningowych jest Asia e University, z siedzibą w Kuala Lumpur. Jest to dobrodziejstwo dla ludzi z obszarów słabo rozwiniętych, z których wielu ma obfity dostęp do Internetu, ale nie do uniwersytetów czy studiów wyższych. Asia e University nie dociera tylko do Malajczyków; oferuje edukację dla 31 różnych krajów azjatyckich i współpracuje z imponującą liczbą szkół, które prowadzą mieszane i w pełni internetowe programy, a nawet rozwija program MBA poprzez Międzynarodową Szkołę Biznesu Skandynawii w Danii.

Podczas gdy edukacja internetowa w Malezji i Azji jako całości ma jeszcze długą drogę do przebycia, jasne jest, że kraj ten będzie przez jakiś czas robił fale w edukacji na odległość.

Zjednoczone Królestwo

Edukacja online w Wielkiej Brytanii istnieje już od dłuższego czasu, ale dopiero w 2011 r. zaczęła zauważać prawdziwy wzrost zainteresowania. Rządowy zespół zadaniowy Online Learning Task Force zalecił zainwestowanie 100 milionów funtów w edukację online, aby pomóc narodowi zbudować jego markę, rozwijać lepsze zasoby edukacyjne online i stać się głównym międzynarodowym graczem na rynku nauczania na odległość. Zalecenie dotyczące finansowania jest częściowo odpowiedzią na rosnące koszty czesnego w Wielkiej Brytanii, z których wiele było kiedyś pokrywane przez rząd, ale teraz odwraca studentów od szkolnictwa wyższego. Rząd ma nadzieję, że wygodniejsze i tańsze opcje edukacyjne powstrzymają tę tendencję. Obecnie kilku prywatnych, nastawionych na zysk usługodawców oraz Open University jest liderem w dziedzinie edukacji internetowej, ale nowe fundusze mogłyby sprawić, że programy publiczne stałyby się bardziej skuteczne i dostępne dla studentów.

Australia

Edukacja na odległość staje się coraz bardziej popularną opcją dla Australijczyków, którzy chcą wrócić do szkoły bez wstrzymywania kariery zawodowej, a wzrost ten został jeszcze bardziej pobudzony przez spowolnienie gospodarcze w 2008 i 2009 roku.

W ciągu ostatnich pięciu lat rynek edukacji online w Australii wzrósł o prawie 20% i oczekuje się, że w tym roku będzie wart szacunkowo 4,68 mld USD. Obecnie głównymi graczami na australijskim rynku są Kaplan, Seek Learning oraz Open Universities Australia, choć wiele mniejszych szkół również sprowadza sporą liczbę studentów. Jeszcze większy wzrost prognozowany jest w programach internetowych z siedzibą w Australii, które uczą studentów z Azji, przy czym oczekuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek międzynarodowy wzrośnie do milionów studentów, co jeśli się uda, uczyni Australię jednym z wiodących dostawców edukacji online.

Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki jest jednym z krajów, które zaczęły korzystać ze wszystkich korzyści, jakie może zaoferować edukacja cyfrowa. Theyâve rozwinęła ogólnokrajowe zasoby internetowe takie jak EduNet i Thutong i oferuje kursy online zarówno na poziomie szkoły średniej, jak i college’u poprzez instytucje w całym kraju.

W ciągu ostatnich kilku lat sektor szkolnictwa wyższego online w Republice Południowej Afryki odnotował stały wzrost, ale zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którego kraj ten tak bardzo potrzebuje, może napędzać programy kształcenia nauczycieli online znacznie szybciej niż w innych sektorach.Obecnie w Republice Południowej Afryki edukacja online jest jeszcze w powijakach, ale rząd wykazał zaangażowanie w poprawę i wykorzystanie możliwości kształcenia na odległość, a programy takie jak GetSmarter i UNISA Online pokazują, że cele te są realne na obecnym rynku.